Bezpieczne środowisko pracy

Temat higieny powietrza jest już od dawna poruszany w ramach dyskusji toczących się wokół pandemii koronawirusa. W związku z tym coraz głośniej mówi się o konieczności wprowadzenia odpowiednich rozwiązań technicznych. Ich celem ma być minimalizacja ryzyka zakażenia w mieszkaniu i miejscu pracy. Istotnym czynnikiem jest tu stężenie wirusa w powietrzu w zamkniętych pomieszczeniach. Ponieważ to nie pojedyncza cząsteczka wirusa prowadzi do zakażenia, ale właśnie ich wysoka koncentracja utrzymująca się przez odpowiednio długi okres. Zadanie jest tym samym jasne: stężenie wirusa panujące np. w powietrzu pomieszczenia biurowego musi być utrzymywane na niskim poziomie. Istnieje kilka sposobów, aby to osiągnąć.

Ciągłe wietrzenie, lub przynajmniej regularne, intensywne wietrzenie poprzez otwieranie dwóch przeciwległych okien powoduje powstanie przeciągu, zapewniając tym samym szybką, skuteczną wymianę powietrza. Takie rozwiązanie jest najprostsze. Jednak w okresie jesienno-zimowym nie przemawiają za nim niskie temperatury zewnętrzne. Otwieranie okien co godzinę niekoniecznie spotyka się z aprobatą współpracowników.

Dlatego idealnym rozwiązaniem jest nowoczesna instalacja wentylacyjna, która wprowadza do pomieszczenia wystarczającą ilość powietrza z zewnątrz, wyprowadzając powietrze „zużyte”. Zapewnia ona ciągłą wymianę powietrza, ale nie ma negatywnych skutków intensywnego wietrzenia. Funkcja odzysku ciepła zapewnia energooszczędną eksploatację instalacji zimą.

Niestety większość biur znajduje się w budynkach bez instalacji wentylacyjnej. Właściciele i wynajmujący w perspektywie średniookresowej nie powinni cofać się przed inwestycją w wydajny system wentylacji pomieszczeń.

Praktyczną i gotową do zastosowania alternatywą jest przenośny oczyszczacz Kampmann KA-520. Jest on wyposażony w wysoce wydajny filtr cząstek zawieszonych klasy H14, który filtruje 99,995% wirusów, zarazków, bakterii, a także pyłków, pyłu i kurzu. Dzięki temu stężenie wszelkich wirusów w pomieszczeniu utrzymuje się poniżej krytycznego poziomu, a nawet spada do zera.

                            

Właściwości oczyszczacza powietrza KA-520:

  • Filtr HEPA klasy H14
  • Energooszczędny wentylator EC
  • Wysokiej jakości, stabilna, powlekana proszkowo obudowa
  • Dwa poziomy pracy: Cichy tryb ciągły oraz tryb intensywnego oczyszczania

Wykres przedstawia stężenie cząstek wirusa w powietrzu na przykładzie 6-osobowego pomieszczenia biurowego o objętości 120 m³.

Podstawę obliczeń stanowiła ilość wirusa wydychana do powietrza w pomieszczeniu przez jedną zakażoną osobę przez okres ośmiu godzin. Regularnym wietrzeniem intensywnym nie można dostatecznie zmniejszyć stężenia wirusa. Nie wystarcza do tego nawet długie wietrzenie intensywne podczas przerwy obiadowej.

Przy dwóch jednostkach oczyszczacza powietrza Kampmann KA-520 stężenie wirusa trwale utrzymuje się poniżej poziomu krytycznego. Podczas przerw urządzenia można przełączyć na intensywniejszą pracę, co pozwala całkowicie usunąć cząstki wirusa z powietrza.

Dużą zaletą jest to, że oczyszczacz powietrza KA-520 „Made in Germany” jest dostępny w różnych wielkościach, dzięki czemu może wydajnie uzdatniać powietrze w różnych typach pomieszczeń zamkniętych. Oprócz biura można oczywiście stosować go także w obszarze otwartym dla klientów, zwiększając tym samym ich bezpieczeństwo.

To przenośne urządzenie wolnostojące typu plug & play posiada dwa tryby oczyszczania. Umożliwia ono oczyszczenie do 700 m³ powietrza wewnętrznego z potencjalnie szkodliwych cząstek i gazów, takich jak alergeny, zanieczyszczenia czy aerozole. W przypadku większych pomieszczeń zaleca się system modułowy, złożony z kilku równomiernie rozmieszczonych jednostek.

Wbudowany filtr HEPA H14 – najważniejszy element systemu – jest odporny na zużycie i łatwy do wymiany.

Więcej informacji na temat oczyszczacza powietrza

Zadbaj o czystą i dobrą atmosferę!