Produkt został zapisany na
liście zapamiętanych.
Poprzez ikonę w pozycji menu Produkty przejdą Państwo do listy zapamiętanych.

Prezentacja na targach ISH: Cicho, ale z sukcesem: świeże powietrze w szkołach

Rozwiązanie do dusznych klas szkolnych

Lingen (Ems), 10 marca 2011 r. – spółka Kampmann GmbH prezentuje rozwiązanie do dusznych klas szkolnych: zdecentralizowane urządzenie wentylacyjne KLIMANAUT 800 wykorzystuje do wentylacji świeże powietrze i jest niezwykle ciche. Po raz pierwszy można zobaczyć je na targach ISH, hala 8/stanowisko C30 oraz hala 11/stanowisko B30.

 

W należącym do spółki Kampmann Centrum Badań i Rozwoju urządzeniu KLIMANAUT 800 postawiono do rozwiązania cztery zadania:

 

1. Sprawdzony system zarządzania klimatyzacją świeżym powietrzem ma być przystosowany do potrzeb wentylacji szkolnej.
2. Powinien zapewnić możliwie najlepsze wnikanie świeżego powietrza do klasy szkolnej.
3. Powinien się odznaczać niezwykle cichą pracą.
4. Jego obsługa powinna być łatwa także dla nieprzeszkolonych osób.

 

1. Urządzenie do wentylacji świeżym powietrzem do klas szkolnych

Przy projektowaniu urządzenia do wentylacji szkół firma Kampmann GmbH sięgnęła po sprawdzoną technologię wentylacji świeżym powietrzem stosowaną w serii KLIMANAUT. Umożliwia ona kontrolowany nawiew i wywiew z wykorzystaniem świeżego powietrza, alternatywne chłodzenie na zasadzie naturalnego chłodzenia przez odparowanie i wysokowydajną rekuperację ciepła.

 

Kompaktowe i o wszechstronnym zastosowaniu

Liczne badania prowadzone przez różne instytuty pokazują, że zapotrzebowanie na powietrze w klasach lekcyjnych wynosi od 600 do 800 m³/h. Modyfikacja urządzenia rozpoczęła się więc od ustawienia maksymalnej wydajności na 800 m³/h. Następnie w urządzenie wbudowano akcesoria funkcyjne (kratki powietrza nawiewanego i wywiewanego itp.). Ponieważ urządzenie KLIMANAUT 800 pracuje w całkowicie zdecentralizowany sposób, jego uruchomienie warunkują jedynie następujące kwestie: dwa kanały powietrzne dla powietrza świeżego i usuwanego przez powłokę budynku; przyłącze wody miejskiej i odprowadzanie kondensatu oraz przyłącze prądu elektrycznego. Jako kompaktowe urządzenie szafkowe można stosować je w klasach szkolnych do różnych celów, także jako urządzenie dokupione.

 

2. Głębokie przenikanie świeżego powietrza do pomieszczenia

Dzięki znanej i skutecznej wentylacji wyporowej, brak tlenu i nieprzyjemne zapachy odchodzą w niepamięć. W tym przypadku warstwa świeżego powietrza czyli powietrza wyporowego wypełnia całą powierzchnię podłogi pomieszczenia. Na skutek naturalnego wyporu termicznego przy cieplejszych przedmiotach lub osobach powietrze wznosi się pionowo do góry. W taki sposób ostrożnie odprowadzane są szkodliwe substancje, a osoby w pomieszczeniu są doskonale zaopatrzone w świeże powietrze. Kanały dystrybucji powietrza w klasach nie są konieczne.

 

Szczególnie przyjemna temperatura wywiewanego powietrza

Inne finezyjne rozwiązanie techniczne zapewnia szczególnie przyjemną temperaturę wydmuchu. Jest ona ustalana w zależności od temperatury pomieszczenia i zadawana przez urządzenia regulacyjne: powietrze nawiewane zmieszane z powietrzem wtórnym opuszcza urządzenie lekko podgrzane lub schłodzone, dając jeszcze bardziej komfortowe odczucie. Przeciągi są skutecznie eliminowane.

 

3. Niezwykle cicha praca

Próby przeprowadzane w laboratorium do pomiarów akustycznych firmowego Centrum Badań i Rozwoju były niezwykle istotne. Cichą pracę można było osiągnąć dwoma drogami: zoptymalizowany akustycznie korpus urządzenia i amortyzująca konstrukcja w jego wnętrzu. W taki sposób uzyskano najlepsze parametry na rynku: w odległości jednego metra tych niezwykle cicho pracujących urządzeń 30 dB(A) przy przepływie 600 m³/h (32 db(A) przy 800 m³/h) niemal się nie słyszy.

 

4. Prosta obsługa

Programy czasowe automatycznie dostosowują się do sposobu użytkowania pomieszczenia. Jeśli z pomieszczenia korzysta się w terminie, który nie był wcześniej zaplanowany, naciśnięcie przycisku wystarczy, aby włączyć urządzenie. Możliwe jest również sterowanie systemem za pomocą w pełni automatycznych rozwiązań technicznych, np. gdy w szkole do każdej z klas świeże powietrze dostarcza moduł KLIMANAUT. Woźny lub zewnętrzna obsługa budynku mogą wygodnie nimi sterować za pomocą jednego systemu regulacyjnego, także przez Internet.

 

Podsumowanie

Szkolne urządzenie wentylacyjne KLIMANAUT 800 zapewnia uczniom i nauczycielom świeże powietrze bez uciążliwości związanych z wietrzeniem przez okna. Jest niemal niesłyszalne, proste w obsłudze i wykonane minimalnym nakładem konstrukcyjnym. Przyszłościowa, sprawdzona technologia mieści się tutaj w kompaktowej obudowie, oferując szerokie korzyści. Urządzenia spełniają pod każdym względem wymagania norm DIN i VDI. Dzięki skutecznej rekuperacji ciepła i zintegrowanej regulacji generowane są bardzo wysokie energetyczne potencjały oszczędnościowe.

 

Wentylacja maszynowa praktycznie niezbędna

Wiodące pod względem technicznym systemy ogrzewania, chłodzenia i wentylacji zapewniają spółce Kampmann GmbH z Lingen sukces na rynku międzynarodowym. W roku biznesowym 2010 firma wypracowała obroty w wysokości 70 mln euro, z czego na eksport przypadło ok. 30%. W Holandii spółka Kampmann GmbH jest liderem w zakresie wentylacji świeżym powietrzem KLIMANAUT. Właśnie tam odkryto już, że maszynowa wentylacja pomieszczeń mieszkalnych, roboczych i szkolnych jest praktycznie niezbędna. W Niemczech można zaobserwować wzrost zainteresowania tą technologią.

 


 

 

wstecz