Produkt został zapisany na
liście zapamiętanych.
Poprzez ikonę w pozycji menu Produkty przejdą Państwo do listy zapamiętanych.

Rozdział wentylacji i regulacji temperatury

Spółka Kampmann GmbH przedstawia nową koncepcję dla normy EnEV 2009, §15: korzyści odnosi użytkownik i środowisko naturalne.

Lingen (Ems), 13.07.2010 r. – powszechne postępowanie mające na celu wdrożenie nowej normy EnEV, §15 cechuje się prostym schematem: aby osiągnąć rekuperację ciepła od strumienia powietrza nawiewanego 4000 m³/h, wybór pada na centralne urządzenie wentylacyjne, które także reguluje temperaturę w pomieszczeniach. W cenę wliczone są dosłownie także wady takiego rozwiązania. Prościej, oszczędniej i przyjaźniej dla środowiska działa nowy system firmy Kampmann GmbH. Łączy on pomysłowo wszystkie zalety zdecentralizowanej regulacji temperatury z zaletami centralnej rekuperacji ciepła.

 

Sposób funkcjonowania centralnej wentylacji regulującej temperaturę ma istotną wadę – jest kosztowny. Ponieważ mała ilość powietrza często nie wystarcza do zapewnienia odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu, zwiększa się strumień świeżego powietrza doprowadzanego do drabinek grzewczych lub chłodniczych przez zespoły mieszające lub klapy powietrza obiegowego. Doprowadzoną dużą ilość powietrza wentylatory muszą z dużą energią przepychać przez opór wymienników ciepła, filtrów i klap. Również przy wykorzystaniu dużej siły wentylatorów schłodzone lub ogrzane powietrze przepływa przez duże kanały powietrzne do miejsca przeznaczenia.

 

Wydajniejsze rozwiązanie: rozdział funkcji.

Można także wybrać mniejsze i wydajniejsze rozwiązanie. Nowy system firmy Kampmann – centralny/zdecentralizowany – opiera się na prostym założeniu: wentylacja i regulacja temperatury w pomieszczeniu nie musi być automatycznie realizowana przez jedno urządzenie. Funkcje te można rozdzielić. Za pomocą czujnika CO2 lub czujnika ruchu ustalana jest potrzebna jakość powietrza. Urządzenie wentylacyjne dostarcza do pomieszczenia świeże powietrze zewnętrzne i zapewnia rekuperację wymaganą przez normę EnEV, zużyte powietrze jest odprowadzane. Z drugiej strony grzeje się i chłodzi tylko tam, gdzie jest to konieczne: w samych pomieszczeniach, z wykorzystaniem czujników temperatury, programatorów zegarowych i ustawianych termostatów.

 

Mała ilość powietrza pozwala na znaczne oszczędności

Połączenie zdecentralizowanego uzdatniania powietrza z centralną rekuperacją ciepła ma zalety obu tych koncepcji, natomiast eliminuje ich wady. Głównym elementem tego nowego rozwiązania jest Airblock C, kompaktowe urządzenie wentylacyjne z wydajną rekuperacją ciepła i zintegrowanym obejściem. Po przefiltrowaniu i odzyskaniu ciepła przez wymiennik ciepła z krzyżowym przepływem przeciwsobnym przez urządzenie przepływa tylko potrzebna ilość powietrza zewnętrznego – co do minimum redukuje zapotrzebowanie energetyczne wentylatorów. W przypadku zasilania w świeże powietrze regulowanego w zależności od CO2 ilość powietrza, a tym samym pobór mocy, jeszcze raz ulega redukcji. W samych pomieszczeniach zdecentralizowane produkty firmy Kampmann, takie jak urządzenia do uzdatniania powietrza do dużych pomieszczeń Ultra, aparaty ogrzewczo-wentylacyjne lub konwektory wentylatorowe, zapewniają odpowiednią temperaturę, gwarantującą dobre samopoczucie lub potrzebną do pracy. Jeśli świeże powietrze nie jest potrzebne, pracują w energooszczędnym trybie powietrza obiegowego.

 

Porównanie danych SFP jest przekonujące

Poniższe dane porównawcze pokazują, jak rozsądne jest połączenie funkcji centralnej i zdecentralizowanej. Urządzenie Airblock C ma współczynnik SFP (specific fan power) < 2000 Ws/m³. Jest to maksymalnie dopuszczalna wartość według normy EnEV. Urządzenie do uzdatniania powietrza do dużych pomieszczeń Ultra charakteryzuje się współczynnikiem SFP od 100 do 170 Ws/m³, aparat ogrzewczo-wentylacyjny od 100 do 200 Ws/m³. Tym danym przeciwstawione są współczynniki < 2000 Ws/m³ popularnego centralnego urządzenia wentylacyjnego, które również grzeje i chłodzi. Wyłączne chłodzenie lub wyłączne ogrzewanie za pomocą centralnego urządzenia wentylacyjnego jest tak samo nieekonomiczne jak jazda do sklepu po bułki samochodem ciężarowym.

 

Firma Kampmann GmbH oferuje urządzenia Airblock C z różnymi stopniami rekuperacji ciepła i zdecentralizowaną klimatyzacją w trzech rozmiarach konstrukcyjnych i o trzech różnych wydajnościach: C 5 ( = 5000 m³/h), C 7 (7000 m³/h) i C 9 (9000 m³/h). Można ustawić je zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Dostępne są także różne urządzenia zdecentralizowane. Ich niewielki pobór mocy i prądu wynika z niewielkich oporów powietrza i małych wentylatorów. Wszystkie komponenty są przystosowane do współpracy ze sobą, co otwiera niemal nieograniczone możliwości kombinacji.

 

Dla każdego pomieszczenia

Nowe rozwiązanie można zastosować praktycznie w każdych warunkach. Liczne rynki już teraz odnoszą korzyści z systemowego połączenia technologii centralnej i zdecentralizowanej. Na przykład w fazie realizacji znajduje się obecnie nowy kompleks kinowy. Tam połączenie z konwektorami wentylatorowymi zapewnia odpowiednią ilość świeżego powietrza o właściwej temperaturze. Urządzenie Airblock C o maksymalnej wydajności 9000 m³/h pokrywa zapotrzebowanie na świeże powietrze podczas seansów; w zależności od temperatury zewnętrznej powietrze może być również temperowane dzięki rekuperacji ciepła. Za zapotrzebowanie na ciepło resztkowe oraz regulację temperatury w pomieszczeniu między seansami odpowiadają konwektory wentylatorowe. W zastosowaniu wielkoprzemysłowym dwa urządzenia Airblock C9 zasilają świeżym powietrzem duży magazyn towarowy pewnej firmy o profilu rolniczym.

 

Tak na marginesie, we wszystkich wypadkach łączne nakłady były znacznie mniejsze niż przy realizacji projektów uwzględniających centralne urządzenie wentylacyjne.

 

Zalety

  • przefiltrowane świeże powietrze, odprowadzanie powietrze wywiewanego,
  • rekuperacja ciepła spełniająca normę EnEV (stopień rekuperacji ok. 50%, 60% lub 80%),
  • kompaktowa konstrukcja urządzenia wentylacyjnego Airblock C o trzech poziomach mocy,
  • optymalna klimatyzacja
  • niższe koszty zakupu w porównaniu z urządzeniem centralnym z funkcją ogrzewania/chłodzenia,
  • olbrzymia oszczędność energii podczas eksploatacji,
  • oszczędność CO2,
  • zminimalizowana sieć kanałów powietrznych, małe zapotrzebowanie na miejsce,
  • brak strat ciśnienia i ciepła na skutek drabinek grzewczych lub chłodzących w doprowadzaniu świeżego powietrza,
  • dostosowane do indywidualnych potrzeb zdecentralizowane urządzenia końcowe do regulacji temperatury w pomieszczeniu

 

Podsumowanie

Zgodnie z nową normą EnEV, §15, rekuperacja ciepła jest wymagana od strumienia objętości powietrza dolotowego 4000 m³/h. Rozwiązaniem chroniącym zasoby, niezajmującym dużo miejsca i atrakcyjnym cenowo jest zdecentralizowane uzdatnianie powietrza z centralną rekuperacją ciepła.

 

Autor: dypl. inż Hermann Ensink, prokurent i kierownik ds. innowacji i techniki, Kampmann GmbH, Lingen (Ems)

 


 

 

wstecz