Hospital LogiServe GmbH, Elmshorn

w przyszłość bez gazu: Hospital LogiServe ogrzewa swe wnętrza niską temperaturą

inwestor: Markus Cramer

Miejscowość: Elmshorn

Fakt, że Hospital LogiServe GmbH wciąż ma siedzibę w Elmshorn, należy zawdzięczać Markusowi Cramerowi: Sklep meblowy o tej samej nazwie jest nie tylko sąsiadem Hospital LogiServe – Cramer jest również jego właścicielem. Stara nieruchomość stała się jednak zbyt mała, a Markus Cramer zgodził się zainwestować milionową kwotę, aby zbudować nową siedzibę dla Hospital LogiServe przy tej samej ulicy. Zamiast 2900 metrów kwadratowych, specjalizująca się w logistyce i dostawach materiałów dla sektora opieki zdrowotnej firma ma teraz do dyspozycji 4700 metrów kwadratowych powierzchni magazynowej i logistycznej. 25 pracowników zajmuje się załadunkiem 4000 produktów, od bandaży i materiałów chirurgicznych po cewniki kardiologiczne. Dobre samopoczucie tych pracowników, a także dobro środowiska naturalnego, było szczególnie ważne dla osób nadzorujących budowę.

Odnawialny materiał budowlany, jakim jest drewno, roślinne uprawy dachowe, fotowoltaika i pompy ciepła to główne filary tego przyjaznego dla środowiska projektu. Nowa hala odpowiada budynkowi o klasie energetycznej 40 EE, czyli charakteryzuje się tym, że odnawialne źródła energii zapewniają co najmniej 65% energii potrzebnej do ogrzewania i chłodzenia budynku. To nie przypadek, że jest to również wartość, która będzie wymagana w przyszłości zgodnie z ustawą o energii budowlanej (GEG). Hospital LogiServe z łatwością osiąga tę wartość dzięki systemowi niskotemperaturowemu firmy Kampmann.

Ale jak działa ogrzewanie hali w trybie niskotemperaturowym? W przeciwieństwie do współcześnie standardowych praktyk, systemy z pompami ciepła wymagają zaprojektowania kilku małych, zoptymalizowanych pod kątem niskiej temperatury urządzeń. W Elmshorn są to zamontowane na suficie hali nagrzewnice Kampmann TOP C. Zapewniają one stałe komfortowe temperatury, uzyskiwane bez przeciągów i przy minimalnym rozwarstwieniu temperatur.

Nagrzewnice są zasilane przez cztery pompy ciepła KaClima AO, usytuowane na dachu retencyjnym. Charakteryzują się one niewielkimi wymiarami, a tym samym możliwością montażu na małej powierzchni. Stosowany czynnik chłodniczy to R32, który spełnia również przyszłościowe wymagania zgodnie z rozporządzeniem w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych i dzięki niskiemu GWP (Global Warming Potential). Pompy ciepła Kampmann zawierają niewielkie ilości czynnika R32, dzięki czemu ekwiwalent CO₂ jest mniejszy nawet o 75 %, przy zachowaniu tej samej wydajności chłodniczej i grzewczej.

System pomp ciepła i nagrzewnic pozwala uzyskać doskonałą efektywność energetyczną, zapewniając w ten sposób niskie koszty eksploatacji w perspektywie długoterminowej. Dodatkowo Hospital LogiServe GmbH mógł zrezygnować z podłączania gazu. System jest automatycznie sterowany za pomocą panelu sterowania SEL firmy Kampmann w taki sposób, że pracownicy zawsze pracują w komfortowych warunkach.

Wbudowane produkty

TOP C

TOP C

Urządzenia ścienne, rozwiązanie zapewniające chłodne lub ciepłe powietrze w halach dla niemal wszystkich wymagań.
KaClima M

KaClima M

Rozwiązanie klimatyzacyjne dla zakresu mocy 53 - 85 kW, ze środkiem chłodniczym R32.