Mall of Berlin, Berlin

Powrót tradycyjnego domu towarowego w centrum Berlina

inwestor: High Gain House Investments GmbH

Miejscowość: Berlin

Leipziger Platz nie jest może tak sławny jak sąsiadujący z nim Potsdamer Platz, lecz mimo to jest miejscem o bogatej historii. W końcu XIX wieku otworzył się tu dom towarowy Wertheim, który przeszedł do historii handlu jako największy i najpiękniejszy dom towarowy w Europie. Pod rządami nazistów żydowską rodzinę Wertheimów wywłaszczono. W 1944 roku przełomowy architektonicznie budynek został poważnie uszkodzony przez bomby aliantów, a w roku 1955 – rozebrany. Przez kolejne lata na Leipziger Platz panował zwodniczy spokój, a ośmiokątny teren przecinał Mur Berliński. Po zjednoczeniu Niemiec plac był stopniowo rewitalizowany, a wraz z otwarciem „Mall of Berlin” we wrześniu 2014 r. powróciła tu także wielka tradycja domów towarowych.

LP12 - Mall of Berlin: tak brzmi pełna nazwa centrum handlowego, przy czym LP12 oznacza adres przy Leipziger Platz 12. To, co brzmi jak jeden budynek, jest w rzeczywistości olbrzymim kompleksem mieszczącym 270 sklepów na 76 tysiącach metrów kwadratowych. Równie obszerne i indywidualne jak sam budynek jest też zastosowanie technologii Kampmann.

Specjalny wymóg dotyczący kaset klimatyzacyjnych mógł być zrealizowany technicznie tylko przez firmę Kampmann: urządzenia sufitowe i ścienne KaCool zasilane są przez sieć chłodniczą zakładów komunalnych Berliner Stadtwerke. Dla dalszego procesu ważne jest, aby temperatura przepływu powrotnego była stała. Firma Kampmann stworzyła do tego oprogramowanie, które reguluje każdą kasetę oddzielnie. Cały system sterowany jest panelem KaControl. Sprawność systemu sprawdzono wcześniej we własnym Centrum Badań i Rozwoju (FEC) Kampmann. Łącznie w domu towarowym zainstalowano 322 kasety KaCool.

Ponadto firma Kampmann dostarczyła jeszcze podłogowe kanały grzewcze Katherm QK z wentylatorem poprzecznym EC oraz aparaty grzewczo-wentylacyjne TOP i Ultra. Te ostatnie z wyposażeniem dodatkowym: urządzenia Ultra wyposażone są w specjalną regulację bezstopniową.

Wbudowane produkty

Katherm QK

Katherm QK

Konwekcja z wentylatorem poprzecznym EC o małych wymiarach.
Ultra

Ultra

Urządzenie sufitowe do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji ekskluzywnych dużych pomieszczeń.
KaCool D AF

KaCool D AF

Kaseta sufitowa z AtmosFeel dla maksymalnie przytulnej atmosfery w pomieszczeniach.
KaCool D HY

KaCool D HY

Kaseta sufitowa do ogrzewania, chłodzenia i filtracji. Zgodność z wymogami higieny wg VDI 6022.