header-venkon-hepa

Klimakonwektory wentylatorowe Venkon teraz dostępne z filtrami HEPA

Technika sterowana przez zapotrzebowanie zgłoszona do opatentowania

W roku 2020 także poza naszą branżą wzrosła świadomość znaczenia czystości powietrza. Firma Kampmann poprzez swój oczyszczacz powietrza istotnie przyczyniła się do zwalczania pandemii koronawirusa. Teraz także klimakonwektory wentylatorowe Venkon (urządzenia recyrkulacyjne do pomieszczeń) dbają o usuwanie wirusów z powietrza w pomieszczeniu – na życzenie są bowiem doposażane w filtr HEPA klasy H14. W takie akcesorium mogą zostać na życzenie wyposażone także nowe urządzenia. Co ciekawe: wysokowydajny filtr (HEPA) włącza się tylko w razie potrzeby za pomocą silnika umieszczonego przed wlotem powietrza do urządzenia recyrkulacyjnego.

Przestrzeń w obszarze wlotu powietrza oferuje wystarczająco dużo miejsca na filtr i silnik. Sterowanie odbywa się poprzez ręczne przełączanie lub poprzez różne układy automatyki wzgl. kontroli obecności. W ten sposób klimakonwektory wentylatorowe zapewniają niezbędną elastyczność: higiena powietrza – tak, ale utrzymywana energooszczędnie, przyjemnie i korzystnie w eksploatacji! Z tego powodu firma Kampmann zgłosiła tę technologię do opatentowania.

Dlaczego filtr HEPA nie pracuje w klimakonwektorze wentylatorowym w sposób ciągły?

Główną funkcją urządzenia recyrkulacyjnego, np. w hotelach czy budynkach biurowych, jest utrzymanie odpowiedniej temperatury powietrza w pomieszczeniu. Zamontowany na stałe przed wlotem powietrza wysokowydajny filtr powoduje większy spadek ciśnienia, a tym samym straty mocy w pracy w trybie ciągłym. Ważne, by filtra HEPA używać wtedy, gdy jest on potrzebny. Nowe urządzenia można projektować w zwykły sposób na podstawie wymagań projektu, tzn. w normalnym trybie pracy bez filtrów. Wyposażona w silnik jednostka filtracyjna HEPA może być dołączona jako zestaw akcesoriów.

z lewej: Utrzymywanie właściwej temperatury bez filtra HEPA  z prawej: filtrowanie według zapotrzebowania przy pomocy filtra HEPA

Zestawienie zalet zastosowania uzależnionego od potrzeb

  • dobra higiena powietrza, powietrze w pomieszczeniu tylko w razie potrzeby jest zasysane przez filtr i oczyszczane
  • pobór mocy elektrycznej przez urządzenia pozostaje na niskim poziomie
  • emisja hałasu wzrasta tylko wtedy, gdy pojawi się potrzeba użycia filtra, normalna praca jest tak samo cicha jak zwykle
  • rzadsza wymiana filtra
  • mniejsze koszty eksploatacji w porównaniu z używaniem filtra w trybie ciągłym

Przykłady zastosowania

Filtrowanie uzależnione od potrzeb jest niezwykle ważne i potrzebne w branży hotelarskiej. Wysokowydajny filtr uruchamia się w momencie opuszczenia pokoju przez gościa, dzięki czemu powietrze w pomieszczeniu jest już oczyszczone, gdy pojawi się w nim obsługa hotelowa. Najpóźniej w momencie zameldowania kolejnego gościa siłownik usuwa filtr z wlotu powietrza. Wówczas powietrze z pomieszczenia nie przepływa już przez filtr, ale bezpośrednio do wymiennika ciepła w klimakonwektorze wentylatorowym. Urządzenie pracuje tak jak zwykle cicho i energooszczędnie. Dzięki temu gość hotelowy może zarówno liczyć na czyste powietrze, jak i na przyjemny komfort w pomieszczeniu. Powyższy przykład pokazuje, że połączenie z oprogramowaniem rezerwacyjnym hotelu pozwoliłoby w pełni wykorzystać zalety tego systemu.

Także pomieszczenia biurowe mogą być oczyszczane kilka razy dziennie. Wynikająca z praw fizyki wyższa emisja hałasu podczas filtrowania wzrasta tylko na krótko.

Czym charakteryzuje się filtr HEPA?

Zastosowany filtr HEPA (High Effiency Particulate Air Filtern) klasy H14 odpowiada wymogom normy DIN EN 1822. Filtruje 99,995 % substancji zawieszonych zawartych w powietrzu w pomieszczeniu. W rezultacie otrzymujemy czyste powietrze bez wirusów takich jak Sars-CoV-2, bakterii, zarodników pleśni, pyłków, kurzu domowego czy roztoczy.

Planujesz zakup zestawu doposażeniowego lub chcesz uzyskać indywidualną poradę dotyczącą nowego projektu? Zapraszamy do kontaktu. Tutaj znajdziesz swojego osobistego konsultanta.