Market OBI, Hamburg-Bergedorf

Certyfikat GreenBuilding dla nowo wybudowanego marketu budowlanego

inwestor: Procom Unternehmensgruppe, Hamburg

Miejscowość: Hamburg-Bergedorf

Nowy budynek w Hamburgu-Bergedorf to kolejny „zielony market” OBI: otrzymał on certyfikat GreenBuilding w ramach programu ochrony klimatu Komisji Europejskiej mającego na celu zwiększenie efektywności energetycznej budynków i wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych. Budynek spełnił wymogi normy z nawiązką: jego zapotrzebowanie na energię pierwotną wynosi o ponad 25% mniej niż przewiduje to niemieckie rozporządzenie energetyczne EnEV. (Dokumentacja izolacji termicznej wykonana przez firmę Pohlkamp Architektur und Energie, Telgte.)

Jako pierwszy niemiecki producent wyróżniony tytułem „Endorser in GreenBuilding” firma Kampmann zaoferowała zaawansowaną koncepcję produktów wspierającą niskie zużycie energii pierwotnej. Korzyści energetyczne wynikają z połączenia centralnej i rozproszonej techniki klimatyzacyjnej oraz sterowania wentylacją na podstawie stężenia dwutlenku węgla.

Sześć urządzeń wentylacyjnych o łącznym przepływie wynoszącym 40 tys. m³/h zapewnia centralne napowietrzanie i odpowietrzanie marketu. Sprawność odzysku ciepła za pomocą wymienników dwupłytowych wynosi 84%. Centralne urządzenia wentylacyjne projektowane są w Lingen przez Kampmann GmbH, a produkowane w Donaueschingen przez Nova Apparate GmbH. Kluczowym elementem instalacji jest połączenie klasycznej wentylacji centralnej z rozproszonymi aparatami grzewczo-wentylacyjnymi. Wentylacja sterowana jest na podstawie stężenia dwutlenku węgla, przez co zużywana jest minimalna konieczna ilość prądu. Aparaty grzewczo-wentylacyjne TOP klimatyzują market w sposób rozproszony i ogrzewają daną strefę do żądanej temperatury zgodnie z zapotrzebowaniem. Zastosowanie najnowocześniejszych silników EC pozwala ponadto zminimalizować zużycie prądu na powierzchni sklepu wynoszącej łącznie 10 tys. m2.

W obszarze kas i stoiska informacyjnego – czyli głównych strefach przebywania pracowników – sufitowe promienniki płytowe Galaxis tworzą poprzez promieniowanie cieplne przyjemne otoczenie do pracy.

W celu skutecznej ochrony klimatu wnętrza w wejściach dla klientów zainstalowano kurtyny powietrzne Vario, a w bramach hali kurtyny powietrzne ProtecTor.

Kolejnym środkiem pozwalającym spełnić standardy GreenBuilding jest zależne od światła dziennego sterowanie oświetleniem współgrające z licznymi świetlikami.

Dalsze istotne środki to zoptymalizowana powłoka budynku oraz zastosowanie gazowej absorpcyjnej pompy cieplnej.

Wbudowane produkty

TOP

TOP

Urządzenia ścienne i sufitowe, rozwiązanie zapewniające ciepłe powietrze w halach dla niemal wszystkich wymagań.
ProtecTor EC

ProtecTor EC

Kurtyna wstępna i kurtyna ciepłego powietrza do ekranowania dużych bram w halach.