Supermarket „aktiv & irma”, Oldenburg

Na okrągło – supermarket inny niż wszystkie

inwestor: M u. L Grundstücksgesellschaft

Miejscowość: Oldenburg

Czy to dyskont czy hipermarket – markety wyglądają najczęściej bardzo podobnie, przynajmniej z zewnątrz: prostokątne, proste budynki użytkowe. Ale można też inaczej, jak pokazuje nowy supermarket regionalnej niemieckiej sieci „aktiv & irma” w Oldenburgu. Powierzchnię zabudowy tworzą trzy zachodzące na siebie okręgi. Ceglane ściany poprzecinane są dynamicznymi łukami przeszklonych fasad. Całość robi lekko nostalgiczne wrażenie, podobnie jak wnętrze. W ogóle nie nostalgiczna, za to supernowoczesna jest klimatyzacja budynku, która rozpoczyna się już na zewnątrz.

Na każdym z trzech okręgów budynku zamontowane jest urządzenie do wentylacji pomieszczeń firmy Kampmann. Są one dokładnie dobrane do kubatury klimatyzowanych pomieszczeń: przepływ powietrza w strefie 1 to 4200 m³/h, w strefie 2 8800 m³/h, a w strefie 3 4900 m³/h. W strefach 1 i 2 urządzenia te są częścią systemu Hybrid ECO firmy Kampmann. W tym przypadku urządzenie do wentylacji pomieszczeń służy tylko do wentylacji i rekuperacji ciepła. Powietrze (w razie potrzeby wstępnie przygotowane) trafia przez system kanałów do znajdujących się w poszczególnych pomieszczeniach urządzeń powietrza wtórnego, które pobierają świeże powietrze i podgrzewają lub schładzają je do finalnej temperatury. To rozwiązanie zgodne z ErP jest nie tylko maksymalne wydajne – urządzenie pracuje tylko przy zapotrzebowaniu na świeże powietrze – ale też nie zajmuje dużo przestrzeni i obniża przy tym koszty budowy.

Funkcję urządzeń powietrza wtórnego pełnią umieszczone w pomieszczeniach urządzenia sufitowe Ultra, prawdziwe „klasyki” do ekskluzywnych pomieszczeń o dużej kubaturze. A do takich bez wątpienia należy supermarket „aktiv & irma”. W pomieszczeniu sklepowym koncepcję uzupełniają sufitowe promienniki płytowe Galaxis, a w strefie magazynowej niezwykle solidne, wyjątkowo ekonomiczne aparaty grzewczo-wentylacyjne serii TOP. Całość uzupełniają wentylatory dachowe Diafort, które w przypadku alarmu czynnika chłodniczego jednokierunkowego systemu wentylacyjnego odpowiedzialne są za przewietrzenie magazynu.

Wbudowane produkty

Ultra

Ultra

Urządzenie sufitowe do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji ekskluzywnych dużych pomieszczeń.