Od warsztatu samochodowego do ośrodka konferencyjnego
inwestor: hit-Technopark GmbH & Co. KG
Miejscowość: Hamburg
Na trzech kołach do przyszłości: W 1928 r. przedsiębiorczy obywatele Hamburga odkryli lukę w przepisach prawnych, która pozwalała bez prawa jazdy prowadzić pojazdy mechaniczne posiadające mniej niż cztery koła. Skonstruowali oni więc pierwszy trójkołowiec Tempo. Wynalazek odniósł sukces i w efekcie powstała wytwórnia pojazdów Tempowerk, która – wielokrotnie zmieniająca właściciela – kontynuowała produkcję do roku 1978. Siedem lat później profesorzy Politechniki Hamburskiej założyli na terenie wytwórni Tempo „Hamburger Institut für Technologieförderung (HIT)” [pol. Hamburski Instytut Promocji Technologii], który nazwano potem Technopark hit. Od roku 2021 instytut znowu nosi nazwę Tempowerk. Skonstruowany w 1951 r. w Hamburgu czerwony trójkołowiec Tempo jest dzisiaj pokazywany tylko przy uroczystych okazjach i wyznacza trendy przyszłości: został odnowiony i przebudowany na pojazd elektryczny. Pasujący do gruntownie odrestaurowanego centrum Parku Technologii i Założycieli, przekształconego w hotel Tempowerk.
Obecnie Tempowerk to 100 przedsiębiorstw z 45 branż, zatrudniających 800 pracowników i rozlokowanych w ponad 20 budynkach. W miejscu tym organizowane są liczne konferencje, na które przybywa wielu gości potrzebujących noclegu. Aby mogli oni wydajnie pracować i spać w dobrze natlenionym powietrzu, na dachu budynku zainstalowano cztery urządzenia RLT. Każde z nich posiada przeciwprądowy wymiennik ciepła. Wymienniki w lecie służą do odzyskiwania chłodu, a w zimie – do odzysku ciepła. Energia termiczna przenoszona z jednego strumienia powietrza na drugi, bez ich mieszania. Centrala kuchenna na dachu jest ponadto zgodna z wymaganiami VDI 2052. Jest ona wyposażona w hermetycznie zamknięty wentylator wywiewny EC i zintegrowaną hydrauliczną grupę regulacyjną jako jednostkę włączającą.
We wnętrzu, jak okiem sięgnąć, znajdują się same klimakonwektory wentylatorowe Kampmann: tylko w strefach biurowych i hotelowych zainstalowano ok. 200 kaset sufitowych, których praca jest regulowana przez nadrzędny system automatyki budynku. Klimakonwektory są wbudowane zarówno w podwieszany sufit, jak i umieszczone bez osłon pod betonowym stropem, co pozwala na utrzymanie przemysłowego charakteru wnętrza. Dzięki bocznym nawiewnikom kasety sufitowe grzeją i chłodzą w sposób szczególnie komfortowy.
To samo dotyczy KaDeck. W Tempowerk pracuje 20 takich klimakonwektorów z subtelnym wzornictwem. Kilka z nich posiada szare obudowy i jednostronny wydmuch powietrza. W niektórych miejscach konstrukcja i design KaDeck zostały dostosowane do projektu, żeby dokładnie wpasowały się we wnęki. Klimakonwektory wentylatorowe harmonijnie integrują się z elementami architektury wnętrza. KaDeck pracuje szczególnie cicho i nadzwyczaj wydajnie. Innymi zaletami są mała wysokość zabudowy wynosząca tylko 160 mm i zaawansowana koncepcja serwisowania, pozwalająca na wykonywanie wszystkich przeglądów przez pokrywę urządzenia.
Dopływ świeżego powietrza do strefy kuchennej zapewniają zamontowane w podwieszanym suficie wielofunkcyjne nawiewniki sufitowe typu MPC-Q Kampmann. Za prostą, perforowaną płytą czołową znajduje się modułowy system, umożliwiający doprowadzanie powietrza na różne sposoby: od promieniowego po strumień zmienny, wypływający w czterech kierunkach. Przez składany front MPC można go czyścić zgodnie z wymaganiami VDI 6022.