header-prod

Rewolucja, ewolucja, produkcja

Od kawałka blachy, przez kanciasty kanał, po perfekcyjny produkt – jak powstają konwektory Katherm?

Konwektor podłogowy Katherm to klasyk wśród produktów firmy Kampmann. Pojawił się na rynku już w 1978 r. i poważnie go zrewolucjonizował. Wcześniej podłogowe kanały grzewcze miały bowiem głębokość co najmniej 60 centymetrów.

Dzięki dążeniu do innowacji Heinricha Kampmanna i zręczności jego konstruktorów udało się znacząco zmniejszyć tę głębokość konstrukcyjną i uczynić konwektory podłogowe atrakcyjnym rozwiązaniem również do budynków wielopiętrowych. Był to przełom w branży wyposażenia technicznego budynków. A także przełom dla firmy Kampmann, która odtąd wciąż rozwija i udoskonala Katherm, utrzymując jego pozycję wiodącego produktu na rynku.

Rzecz jasna, przez wszystkie te lata proces produkcji konwektorów Katherm znacząco się zmienił. Ale ich podstawowa konstrukcja do dziś pozostaje taka sama. W niektórych przypadkach zasadnicza idea produktu jest doskonała. Na przykład gitara czy rower były znacząco rozwijane, jednak w podstawowym zamyśle nadal pozostają tym samym przedmiotem.

Mimo to z każdego kroku produkcji można odczytać nie tylko ewolucję konwektora Katherm, ale również rozwój przedsiębiorstwa Kampmann.

Zakup i kontrola materiałów

Jakość zakupionych materiałów musi być odpowiednia. Imke Klompmaker, studentka programu dualnego w firmie Kampmann, sprawdza grubość blachy stalowej, z której zostanie wyprodukowany kanał. Choć kobiety nadal rzadko pracują w branży, przy rekrutacji do firmy Kampmann mają jak najlepsze szanse.

         

Wytłaczanie i cięcie laserowe

Automatyzację i cyfryzację wyraźnie widać przy urządzeniach wytłaczająco-laserowych: Maszyny są połączone w sieć i wysoce zautomatyzowane. Nie przeszkadza to Michałowi Gąsiorowskiemu w kontroli wytłaczanych elementów niezbędnych do produkcji Katherm pod kątem precyzji wykonania.

     

Zaginanie

Poprzez zaginanie z dwuwymiarowego elementu kształtowego tworzony jest trójwymiarowy komponent. Również tu niezbędna jest najwyższa precyzja. Markus König zapewnia ją dzięki ogromnemu doświadczeniu w pracy na giętarce, która za pomocą licznych czujników gwarantuje właściwe kąty i promienie zaginania.

         

Rozszerzanie rurki miedzianej

Lamele są mocowane poprzez rozszerzanie rurki miedzianej. W tym celu trzpień jest wsuwany w miękki metal i zwiększa jego średnicę. Ten etap produkcji jest przeprowadzany od dawna, ale obecnie jest zautomatyzowany i wspierany komputerowo.

        

Produkcja konwektorów

Lamele konwektorów są wytłaczane i układane w stos. Jednocześnie rurki miedziane są skracane do odpowiedniej długości i przygotowywane do montażu. Teraz Andreas Overberg nasuwa lamele na rurki. Procesy takie jak ten są stale optymalizowane zgodnie z metodą 5S.

         

Łączenie rurek miedzianych

Teraz należy połączyć końcówki rurek, aby utworzyć obieg dla wody. Dokonuje się tego za pomocą lutowania twardego. Wiele części, między innymi półokrągłe elementy końcowe, produkujemy samodzielnie. Na koniec każdy konwektor jest sprawdzany pod kątem szczelności, poprzez zanurzenie w kąpieli wodnej.

       

Komisjonowanie

Elementy wytłaczane i wycinane laserowo są odpowiednio zagięte, a konwektory skonstruowane. Nie wystarcza to rzecz jasna do produkcji gotowego urządzenia Katherm. Brakuje jeszcze pompy kondensatu, układu elektronicznego, różnych małych części i, rzecz jasna, wydajnego wentylatora poprzecznego. Kevin Rothlübbers wie, gdzie znaleźć wszystkie te części, i przygotowuje je do sfinalizowania produkcji.

         

Montaż

Konwektory Katherm są dostępne w różnych wykonaniach: siedmiu wersjach podstawowych, każdej z setkami wielkości konstrukcyjnych, i na życzenie w wykonaniach specjalnych, na przykład z wycięciami na kolumny lub wygiętym kanałem. Tu Ansgar Wübbels montuje Katherm HK, wersję do ogrzewania i chłodzenia.

              

Logistyka i wysyłka

Nasza staranność nie kończy się w momencie wyprodukowania urządzenia. Konwektory Katherm są seryjnie pakowane z osłoną z tworzywa sztucznego na kratce i krawędziach ramy oraz, na życzenie, z drewnianą osłoną montażową. Dane wysyłkowe, które tutaj nanosi Martin Beerling, obejmują dokładne wskazania pozycji w miejscu dla użytkowania – stanowi to część naszego programu usług.