Header_1920x600_andere-Laender_gleiche-technik_2022

Różne kraje — ta sama technologia

Produkty Kampmann znajdują zastosowanie w różnych warunkach klimatycznych

Nasz slogan „Moje klimaty” stał się rozpoznawalny w wielu krajach i jest mottem bardzo różnych obszarów działalności firmy Kampmann. Zgodnie z nim, urządzenia Kampmann zapewniają przyjemny klimat pomieszczeń na całym świecie, niezależnie od strefy klimatycznej. Czy to pustynne upały, czy też syberyjskie zimy — nasze produkty są zaprojektowane z myślą o zastosowaniu w najróżniejszych warunkach klimatycznych.

W tym artykule chcemy zaproponować krótką podróż do dwóch bardzo różnych stref klimatycznych, gdzie zastosowanie takiej samej technologii pozwoliło na osiągnięcie jednego celu: optymalnej jakości powietrza w pomieszczeniach. Najpierw zatrzymamy się na wybrzeżu Barcelony i przyjrzymy się luksusowemu drapaczowi chmur Antares. Następnie przeniesiemy się o 5500 km na Wschód do Jekaterynburga, siedziby firmy Russian Copper Company. Oba zrealizowane przez firmę Kampmann projekty mają jedno wspólną cechę — zostały wyposażone w konwektory podłogowe Katherm HK. Poniżej przedstawimy pokrótce wyzwania związane z zaplanowaniem i wdrożeniem odpowiednich rozwiązań.

           

Antares, Barcelona

Zaczniemy od projektu Antares: budynku mieszkalnego w pobliżu Avenida Diagonal, dzielnicy Barcelony nad samym Morzem Śródziemnym. Ten luksusowy drapacz chmur został zaprojektowany przez architekt Odile Decq (Studio Odile Decq), która opracowała zarówno projekt architektoniczny, jak i wyposażenie wnętrz budynku.

Budynek został wzniesiony przez firmę Shaftesbury Asset Management Group — jednego z wiodących europejskich deweloperów i zarządzających aktywami spółek finansowych. Choć w tym wypadku wyzwaniem nie były pustynne upały, w Barcelonie sezonowo także panują dość wysokie temperatury.

Budynek, którego części w stanie surowym już istniały, ma 26 pięter, wznoszących się na łączną wysokość 100 metrów. Wieżowiec obejmuje 88 mieszkań, w tym mieszkania z jedną, dwiema, trzema lub czterema sypialniami, a także mieszkania dwupoziomowe i apartamenty na ostatnim piętrze. Mają one powierzchnię od 98 do 386 m2 z prywatnymi tarasami o powierzchni od 16 do 160 m2.

Styl Odile Decq jest widoczny w niemal wszystkich obszarach budynku — charakterystyczne zakrzywione tarasy nadają wieżowcowi Antares niepowtarzalny wygląd. Także hol szybko zdradza ślady stylu projektantki.

Antares, Barcelona

Szczególną uwagę chcemy zwrócić na wnętrza salonów, sypialni, kuchni oraz łazienek. Wszystkie mieszkania wyposażone są w wysokie na całe pomieszczenia okna i obszerne tarasy zapewniające niezrównany panoramiczny widok na Morze Śródziemne, stolicę Katalonii oraz okoliczne góry.

Niesamowity wygląd dzięki konwektorom podpodłogowym Kampmann

Katherm HK

I tutaj przechodzimy do rozwiązań firmy Kampmann. Luksusowe mieszkania w wizjonerskim stylu wieżowca Antares wymagają przemyślanej koncepcji systemu klimatyzacji, który w każdej dziedzinie odpowiadałby optycznemu i architektonicznemu stylowi budynku — sięgające podłogi okna i szerokie szklane fronty nie mogą być przesłonięte kaloryferami. Dlatego też jeszcze przed rozpoczęciem prac rozważane były konwektory podpodłogowe firmy Kampmann.

Zostały one wpuszczone w podłogi i podwójne podłogi. zapewniając ogrzewanie, chłodzenie i wentylację. W wieżowcu Antares zastosowano łącznie 540 konwektorów podłogowych Katherm HK (o szerokości 320 mm), które spełniają wszystkie potrzeby związane z ogrzewaniem lub chłodzeniem pomieszczeń.

Antares, Barcelona

Spojrzenie na najwyższe i najniższe panujące w ciągu roku temperatury szybko uświadamia, że najintensywniejsze chłodzenie wymagane jest latem — nawet najlepiej izolowane szklane fronty nie zapobiegają przedostawaniu się do mieszkań gorącego powietrza. Zimą konieczne jest ogrzewanie, mimo dość umiarkowanych średnich temperatur.

Konwektory Katherm HK zostały specjalnie dopasowane do stylu architektonicznego budynku

Projekty takie jak Antares w Barcelonie wymagają dużej dozy elastyczności w planowaniu pomieszczeń. Dopasowanie konwektorów podłogowych do struktury budynku wymagało opracowania specjalnej wersji wyposażonej od strony pomieszczenia w specjalną osłonę w formie stopnia. Puste kanały zapewniają ponadto wizualnie ciągłe pasmo. Ułożonych zostało w sumie ponad 1300 metrów bieżących kanałów podpodłogowych wraz z dociętymi na ukos narożami i obejściami kolumn. Odnośnie kolorystyki krat rolkowych Odile Decq zdecydowała się na brązowe anodowane aluminium. Firma Kampmann uwzględniła jednak także i inne aspekty: krawędź ramy od strony pomieszczenia została wykonana z formie ceownika tak, aby w miejscu montażu można było wsunąć pod nie drewniane panele podłogowe i tym samym przymocować je do kanału.

Aby zapewnić dokładne dopasowanie konwektorów podłogowych do każdego pomieszczenia, konieczne są precyzyjne pomiary. Konwektory Katherm można dopasowywać do dowolnych kształtów geometrycznych z użyciem docinanych na ukos naroży. Możliwe jest też przygotowanie wersji zakrzywionych lub wyposażonych w wycięcia na kolumny lub ścięte krawędzie.

Podczas opracowywania i konstrukcji konwektorów Katherm HK musimy pamiętać o ich odpowiednim przyporządkowaniu i ułożeniu. Gdy te kryteria są spełnione i w całym pomieszczeniu panuje równomierna temperatura, nie ma ryzyka przeciągów, a konwektory podpodłogowe dokładnie spełniają swoje zadanie: zapewniają optymalny, przyjemny klimat w pomieszczeniu.

Ekonomiczny i cichy konwektor podpodłogowy

Kolejną zaletą modelu Katherm HK jest wysokowydajny wentylator poprzeczny EC, który zapewnia ekonomiczną pracę dzięki niskiemu poborowi mocy elektrycznej. Umożliwia on także bezstopniową regulację i charakteryzuje się niskimi parametrami akustycznymi. Konstrukcja kanału jest dokładnie przemyślana i umożliwia prostą konserwację i czyszczenie zgodnie z wytycznymi normy higienicznej VDI 6022.

Tutaj można się zapoznać z różnymi wersjami naszych konwektorów podpodłogowych, które pozwalają na indywidualne dopasowanie klimatu pomieszczeń.

Luksusowe mieszkania i restauracje z optymalnym klimatem

Wszystkie mieszkania wieżowca Antares należą w pełni do segmentu luksusowego, a ich ceny zaczynają się od 850 000 EUR. Nie dziwi to, jeśli przyjrzeć się dodatkowej ofercie udogodnień: centrum spa i wellness o rozmiarze 1000 m² i z powierzchniami zielonymi, kryty basen, sala kinowa, ogród z boiskiem do gry w padla, sky terrace, basen infinity na dachu oraz Grand Café Rouge Restaurant na parterze.

Antares, Barcelona

Restauracja jest dla nas szczególnym punktem zainteresowania. Charakteryzuje ją zakrzywiona szklana fasada o wysokości 9 m. Także tutaj konstruktorzy Kampmann wykonali odpowiednie prace, projektując ok. 40 metrów bieżących konwektorów Katherm HK (o szerokości konstrukcyjnej 290 mm) w zakrzywionej stylistyce. Biegną one wzdłuż szklanej fasady i doskonale wpasowują się w architekturę budynku. W restauracji nie występują one w formie stopnia, ale są standardowo wpuszczone w podłogę.

Jekaterynburg — temperatury do -30°C

Zgodnie z zapowiedzią, przeniesiemy się teraz z Barcelony do Jekaterynburga — milionowego rosyjskiego miasta na Uralu w Rosji. Celem projektu była konstrukcja nowej siedziby dla rosyjskiej firmy Russian Copper Company (RCC) — jednego z wiodących producentów miedzi.

Russian Copper Company, Jekaterynburg I Zdjęcia: Oleg Kovalyuk

Budynek został wykonany przez słynne na całym świecie studio Foster + Partners, znane także z konstrukcji kopuły berlińskiego budynku Reichstagu oraz londyńskiego „Korniszona”. Dla architekta Normana Fostera był to pierwszy projekt w Rosji.

W regionie wokół Jekaterynburga miedź wydobywa się już od początku XVIII w. Klimat w rejonie Uralu cechują gorące lata i długie chłodne zimy o temperaturach sięgających nawet -30°C lub jeszcze niższych. Klimat ten określa się jako kontynentalny. Wahania temperatur w ciągu roku sięgają ponad 25°C, a roczne opady deszczu wynoszą poniżej 750 mm. Przez cały rok jest tu wilgotno.

Russian Copper Company, Jekaterynburg I Zdjęcia: Oleg Kovalyuk

Nowy budynek firmy wysokość 88 m i obejmuje 15 pięter. Inspiracją była tu struktura siatki krystalicznej miedzi — fasadę wyraźnie charakteryzują trójkątne wypukłości w kształcie kryształów. Każda z nich ma wysokość dwóch pięter. Architektura fasady została jednak opracowana nie tylko z myślą o atrakcyjnym wyglądzie, ale także pod kątem regulacji klimatu pomieszczeń — temu służą zacienione metalowe ekrany i bardzo duża powierzchnia okien. Takie rozwiązanie przeciwdziała upałom latem, a zimą zapewnia jak największe wpuszczanie promieni nisko położonego słońca.

Konwektory podłogowe Katherm HK zapewniają przyjemny klimat o każdej porze roku

Intensywne roczne różnice temperatury wymagają takiej koncepcji klimatyzacji pomieszczeń, która pozwalałaby wyrównać te wahania. W nawet najbardziej skrajnych warunkach (np. przy temperaturze -20°C nocą i +5°C w dzień) w pomieszczeniach musi panować przyjemny klimat. Rozwiązanie: Konwektory podłogowe Katherm HK. Konwektory Katherm zimą zapewniają ogrzewanie, zapobiegając przedostawaniu się zimnego powietrza do pomieszczeń, i chłodzą je w upalne miesiące letnie. W budynku zainstalowano modele 311 Katherm HK oraz 56 Katherm NK z naturalną konwekcją. Na piętrach są one połączone poprzez naroża i poprowadzone w ciąg. Dodatkowo urządzenia Katherm dostarczają powietrze doprowadzane do pomieszczenia. Dopływ świeżego powietrza ma duże znaczenie z punktu widzenia ograniczania koncentracji drobnoustrojów, a przez to zapobiegania infekcjom przez wirusy, zapewnia także ograniczenie stężenia CO2 z wydychanego powietrza w pomieszczeniu. Zbyt wysokie stężenie CO2 w powietrzu powoduje zmęczenie i pogarsza zdolność koncentracji. Wszystkie urządzenia zastosowane w Jekaterynburgu są sterowane pojedynczym, zintegrowanym z automatyką budynku interfejsem KNX.

Dla konwektorów podpodłogowych Kampmann dostępne są dane BIM. Pozwalają one wraz z informacjami dotyczącymi budynku na tworzenie szczegółowych modeli 3D kanałów w systemie Revit. Zaletą planowania w systemie Revit — czy też innego oprogramowania opartego na danych BIM — jest możliwość współpracy zespołu projektowego w dowolnym czasie i miejscu, co pozwala na wydajniejsze i bardziej ekonomiczne projektowanie.

Szczegółowe rysunki projektowe fasad oraz plany konstrukcyjne Kampmann zapewniły maksymalną precyzję projektowania, wykonania i montażu konwektorów podpodłogowych.

Efektem jest rozmieszczenie kanałów przed sięgającymi podłogi oknami — doskonałe rozwiązanie zarówno z architektonicznego, jak i technicznego punktu widzenia.