Bramowa kurtyna powietrzna:
szybkie oszczędności i komfortowy klimat w hali

Wyświetl symulację i kalkulację skutecznej ochrony hali przed napływem zimnego powietrza

Kto nie zna dobiegającego z góry strumienia ciepłego powietrza przy otwartych drzwiach i bramach? W takich miejscach stosowane są kurtyny powietrzne. W obszarach przemysłowych częste otwieranie i zamykanie, a nawet otwieranie bram na dłuższy czas, to zjawisko nieuniknione. Kurtyny bramowe to sposób na skuteczną ochronę bram przed napływem zimnego powietrza w chłodniejszych porach roku i zatrzymanie ciepła w hali.

Jak działają bramowe kurtyny powietrzne i w jaki sposób zapobiegają niekontrolowanej wymianie powietrza?

Otwartą bramę hali bez kurtyny powietrznej można podzielić na trzy strefy:

> Strefa górna: Ciepłe powietrze wypływa na zewnątrz. Zaraz po otwarciu bramy ciepłe powietrze ucieka z hali na zewnątrz wskutek działania termicznych sił wyporu i mniejszej gęstości.

> Strefa dolna: Zimne powietrze napływa do wewnątrz. Zimne powietrze wykazuje wyższą gęstość, więc jest cięższe niż ciepłe powietrze. W związku z tym wnika po posadzce do wnętrza hali.

> Strefa środkowa: Strumienie powietrza znoszą się. Ta strefa jest neutralna.

Kurtyna powietrzna ProtecTor EC pracuje z dwiema identycznymi kurtynami powietrza w celu skutecznego zatrzymania zimnego powietrza. Ten opatentowany sposób działania w oparciu o kurtynę wstępną i kurtynę ciepłego powietrza zapewnia optymalną ochronę powietrza w halach klimatyzowanych.


Więcej informacji ta temat kurtyn ProtecTor

Nieogrzewana kurtyna wstępna po stronie drzwi ma kontakt z powietrzem zewnętrznym i zapobiega intensywnemu wirowaniu powietrza na wyjściowej kurtynie ciepłego powietrza.

Kurtyna wstępna osiąga dużą głębokość wnikania i równocześnie pociąga ze sobą w dół kurtynę ciepłego powietrza, ze względu na działanie niskich sił termicznych wyporu.

Dysza wydmuchująca kurtyny ProtecTor spręża i przyspiesza strumień wydmuchiwanego powietrza.

Zwiększa to jego prędkość na wylocie i związany z tym impuls dla powietrza, które w ten sposób dociera aż do posadzki. Wysokość wylotu wynosi w przypadku kurtyny bramowej ProtecTor 3,5–4,5 m. W urządzeniu są zamontowane energooszczędne wentylatory EC do prowadzenia powietrza przez urządzenie.

W celu zwiększenia ilości oszczędzanej energii kurtynę powietrzną należy użytkować w połączeniu z pompą ciepła w zakresie niskotemperaturowym. Ma to korzystny wpływ także na kurtynę ciepłego powietrza, która dzięki niskim różnicom temperatury jeszcze skuteczniej dociera do posadzki.

Symulacja przepływu zimnego powietrza z kurtyną i bez kurtyny powietrznej

W naszej symulacji porównujemy nieosłoniętą, otwarta bramę hali z bramą chronioną przez kurtynę. Można wyraźnie zauważyć, z jaką swobodą zimne powietrze napływa do hali i się w niej rozprzestrzenia. Kurtyna bramowa zapobiega temu zjawisku. W zwolnionym tempie zauważamy, jak zatrzymuje ona zimne powietrze i chroni halę przed utratą energii.

Bez kurtyny powietrznej

Widok z boku w przyspieszonym tempie

Widok z góry

Z kurtyną powietrzną

Widok z boku w zwolnionym tempie

Kalkulacja za pomocą narzędzia do pomiaru potrzeb grzewczych hali

Nasze narzędzie do pomiaru potrzeb grzewczych hali pozwala w zaledwie kilka kliknięć obliczyć obciążenie grzewcze danej hali. W obliczeniach porównujemy wyniki (z zastosowaniem i bez zastosowania kurtyny powietrznej). Można zauważyć wyraźne różnice w obliczonym obciążeniu grzewczym i rocznym zapotrzebowaniu na ciepło, co daje wymierne finansowe korzyści na koniec roku.

Podstawa obliczeń

> Wymiary hali: 50 x 25 x 8 m (długość x szerokość x wysokość)
> Wymiary bram: 3 bramy o wymiarach 3 x 4 m każda (szerokość x wysokość)
> Czas otwarcia bram: 5 min/h
> Prędkość wiatru: 3,4 m/s (średnia prędkość wiatru w tej lokalizacji)
> Minimalna temperatura zewnętrzna: -6,1 °C

Całkowite zapotrzebowanie na ciepło jest zwiększone o ok. 20 % bez kurtyny bramowej. W przypadku zastosowania trzech kurtyn powietrznych ProtecTor można zaoszczędzić na kosztach energii 6882 EUR rocznie. Dzięki temu inwestycja zwraca się już po krótkim czasie.

21 507 kWh/rok * 0,32 euro/kWh = 6882 EUR oszczędności/rok


Proste obliczenie obciążenia grzewczego

Narzędzie do pomiaru potrzeb grzewczych hali

Narzędzie oblicza obciążenie grzewcze i roczne zapotrzebowanie na ciepło w halach o dowolnej wielkości w zaledwie kilka kliknięć. Opcjonalnie wraz z ofertą przesyłamy klientom dopasowane rozwiązanie systemowe – szybko i prosto.

Wypróbuj teraz

Hallenheizungstool

W zależności od przeznaczenia i konstrukcji hali można ponadto zdecydować, czy kurtyna ProtecTor ma być zamontowana z wymiennikiem ciepła czy bez wymiennika.

Stosowanie z wymiennikiem ciepła: Zastosowanie wymiennika ciepła wiąże się w każdym przypadku ze zwiększonym komfortem. Chcesz lepiej rozplanować przestrzeń roboczą hali w obszarze bramy? To nie problem. Komfortowe warunki w obszarze bramy i załadunku są zapewnione.

Bez wymiennika ciepła: W tym przypadku kurtyna powietrzna jest stosowana jako urządzenie służące wyłącznie do recyrkulacji powietrza, które pracuje w sposób izotermiczny, bez regulacji temperatury powietrza w pomieszczeniu. Powietrze w pomieszczeniu jest zasysane i oddawane przez dyszę wylotową. Zapewnia to skuteczną osłonę przed zimnym powietrzem zewnętrznym. Impuls powietrza wyjściowego jest decydującym czynnikiem dla działania kurtyny powietrznej.

Wniosek: Warto stosować kurtyny powietrzne!

Stosowanie kurtyn powietrznych przynosi wiele korzyści. Oto niektóre z nich:

Hallenheizungstool

Wydajność energetyczna

Zapobieganie utratom ciepła w miesiącach chłodnych

Zapobieganie napływowi ciepłego powietrza zewnętrznego latem (eksploatacja bez doprowadzania ciepła)

Znaczne oszczędności energii

Hallenheizungstool

Stabilny klimat w hali

Zapobieganie wahaniom temperatury wskutek niekontrolowanego strumienia powietrza

Jednolity klimat w hali jest istotny dla wrażliwych procesów produkcyjnych

Zapobieganie przeciągom umożliwia wykorzystanie przestrzeni roboczej bliżej strefy wejścia

Lepsze wykorzystanie powierzchni hali

Hallenheizungstool

Wzrost produktywności pracowników

Przyjemny i stabilny klimat wewnętrzny zapewniający komfortowe warunki pracy

Pozytywny wpływ na produktywność i dobre samopoczucie pracowników (zachowanie zdrowia)

Skorzystaj z naszych porad. Razem znajdziemy optymalne rozwiązanie!