Zrównoważony klimat w hotelach dzięki pompom ciepła


Stopniowe przechodzenie na odnawialne źródła energii w dużych budynkach jest zdeklarowanym celem UE. Operatorzy hoteli i specjaliści od HVAC powinni zatem współpracować z partnerami, którzy w swojej branży są liderami w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Na przykład z firmą Kampmann, która od wielu lat stawia na wodne systemy klimatyzacyjne realizujące funkcję ogrzewania i chłodzenia. Taka współpraca pozwoli operatorom na korzystanie ze sprawdzonych pomp ciepła lub innych systemów niskotemperaturowych – zarówno w nowych, jak i istniejących budynkach.

Etykieta „Heat Pump ready”

Prezentujemy jedną z najbogatszych ofert urządzeń przystosowanych do pracy z pompami ciepła

– „Heat Pump ready”.

Pod tym znakiem oferujemy system ogrzewania i chłodzenia gotowy na wyzwania przyszłości.

Klimakonwektor „Venkon” to idealne rozwiązanie do stosowania w pokojach hotelowych. Za pomocą wody, dostarczanej w odpowiedniej temperaturze przez pompę ciepła, urządzenie ogrzewa i chłodzi lokalną sieć grzewczą lub inny system niskotemperaturowy. Jest również wyjątkowo ciche, a dzięki silnikom EC znacznie bardziej ekonomiczne w eksploatacji niż nadal stosowana technologia AC. Tylko w ten sposób hotel na 200 łóżek może zaoszczędzić 18 000 kilowatogodzin, a tym samym około 7600 kilogramów CO2 rocznie. W ciągu dziesięciu lat redukcja kosztów energii może wynieść około 74 400 euro.

Zalecamy system składający się z pompy ciepła do ogrzewania i agregatu wody lodowej do chłodzenia, a także klimakonwektorów Venkon rozmieszczonych w pokojach hotelowych. Rezultatem jest wydajny i zrównoważony system klimatyzacyjny, który dzięki indywidualnemu sterowaniu zapewnia gościom hotelowym wysoki poziom komfortu.→ Przejdź do Venkon

W zależności od preferencji właściciela hotelu i układu wnętrza dostępne są trzy rozwiązania przeznaczone do lobby. Konwektor podłogowy Katherm HK jest dyskretnie ukryty w podniesionej podłodze, praktyczny KaCool D AF zwisa z sufitu, a designerski Ultra Allround przeznaczony do wysokich sufitów przyciąga spojrzenia. Wszystkie systemy ogrzewają i chłodzą i są „Heat Pump ready”.

→ Przejdź do Katherm HK
→ Przejdź do KaCool D AF
→ Przejdź do Ultra Allround

KaCool D AF

Modernizacja dzięki grzejnikom współpracującym z pompą ciepła

Dla tych, którzy chcą zrezygnować ze stosowania paliw kopalnych do ogrzewania istniejących budynków, idealnym rozwiązaniem będzie „PowerKon LT”, czyli grzejnik współpracujący z pompą ciepła, który doskonale radzi sobie w systemach niskotemperaturowych. Urządzenie zastępuje istniejące grzejniki, które zazwyczaj nie zapewniają wystarczającej mocy w połączeniu z pompą ciepła. → Przejdź do PowerKon LT

Ekobilans przygotowany przez producenta

Do swoich konwektorów podłogowych i klimakonwektorów Venkon Kampmann oferuje tak zwane Environmental Product Declarations (EPD), czyli deklaracje środowiskowe produktu. Dla hotelarzy, którzy chcą na przykład uzyskać certyfikat zrównoważonego hotelu zgodnie z DGNB, oznacza to zweryfikowaną jakość danych, co może ułatwić i przyspieszyć proces certyfikacji.


Działania ukierunkowane na zrównoważony rozwój były przez długi czas postrzegane w branży hotelarskiej jako czynnik wizerunkowy. Wiązało się to ze zdrową motywacją do właściwego postępowania. Ten trend można zaobserwować w wielu sztandarowych projektach – w tym obszarze inne typy budynków pozostają w tyle za hotelami. Obecnie staje się coraz bardziej jasne, że skuteczna strategia musi iść w parze ze zrównoważonymi koncepcjami. Firmy, które podejmą odpowiednie działania dzisiaj, jutro nie zostaną zaskoczone zmianami w regulacjach.


Szybkie spojrzenie na fakty wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje. Paryskie porozumienie klimatyczne stanowi, że globalne ocieplenie powinno zostać ograniczone do 1,5 stopnia Celsjusza w porównaniu z epoką przedindustrialną. I nawet jeśli toczą się dyskusje na temat tego, jak prawnie wiążący jest ten cel w świetle prawa międzynarodowego, Komisja Europejska stworzyła Europejski Zielony Ład, aby zrealizować cel paryski. Z kolei Zielony Ład musi zostać wdrożony do prawa krajowego.