Porównanie grzejników do pomp ciepła

Przykładowa kalkulacja obejmuje wymianę grzejników w celu zwiększenia efektywności i zmniejszenia kosztów eksploatacji

To podwójny problem, który wcale nie musi się pojawiać: właściciele domów czują się przytłoczeni pytaniem o najlepszy przyszłościowy system ogrzewania, a wykwalifikowanym specjalistom brakuje politycznej pewności planowania, aby móc właściwie doradzać swoim klientom. Na szczęście istnieją jednak obserwacje, prognozy i technologie, które umożliwiają wskazanie jasnych wytycznych dotyczących działań. Na podstawie porównania systemów i przykładowego obliczenia zmniejszamy niepewność i pokazujemy skuteczność przejścia na system z pompą ciepła w istniejących budynkach.

Cel: niska temperatura

Przede wszystkim rodzi się pytanie: jak można obniżyć temperaturę systemu (zasilania/powrotu) do zakresu niskich temperatur? Dlatego podczas montażu pompy ciepła ważne jest, aby zwrócić uwagę na odpowiednie urządzenia oddające ciepło w pomieszczeniach. W zależności od sytuacji w budynku, o wyborze odpowiedniego systemu decyduje przy tym kilka czynników – ogrzewanie podłogowe, konwencjonalne grzejniki płytowe lub grzejniki do pomp ciepła. Na to pytanie trzeba odpowiedzieć na wczesnym etapie, ponieważ przy przejściu na pompę ciepła można uzyskać dotację również na komponenty w pomieszczeniach i ich instalację.
Szybkość reakcji

Funkcja chłodzenia

Koszt nabycia

Nakład pracy związany z instalacją

Koszt eksploatacji

Przyszłościowa niska temperatura

Ogrzewanie podłogowe

 

+

 

 

++

++

Standardowe grzejniki

+

 

++

++

 

+

Grzejniki do pomp ciepła

++

++

+

+

++

++


Pompa ciepła może zapewniać temperatury systemu rzędu 50 °C i wyższe, a tym samym zasilać konwencjonalne grzejniki w taki sam sposób, jak wcześniej kocioł gazowy. To rozwiązanie nie jest jednak efektywne. Praca konwencjonalnych grzejników w niskiej temperaturze jest możliwa tylko przy znacznym zwiększeniu powierzchni grzewczych, co w wielu przypadkach nie jest możliwe ze względów konstrukcyjnych lub estetycznych.

Z pewnością znajdą się pomieszczenia o charakterze niekrytycznym, jak korytarze, w których konwencjonalne grzejniki będą mogły nadal działać prawidłowo w nowym systemie. Jednak we wszystkich zwykłych pomieszczeniach moc grzewcza tych grzejników w trybie pracy w niskiej temperaturze będzie zwykle zbyt niska. Przy temperaturach układu rzędu 45/40 °C i zastosowaniu standardowych grzejników typu 22 (1429 W, 75/55 °C) konieczne byłoby zwiększenie istniejącej powierzchni grzewczej z szerokości 1000 mm i wysokości 600 mm do szerokości 2800 mm w celu uzyskania mocy 1541 W.
Porównanie wielkości tradycyjnych grzejników przy różnych temperaturach systemuPrzykładowa kalkulacja dla istniejącego domu jednorodzinnego

Przyjrzyjmy się potencjałowi oszczędności różnych grzejników w połączeniu z pompą ciepła w domu jednorodzinnym. Ważny jest przy tym wydajny system z odpowiednim rocznym współczynnikiem efektywności energetycznej (JAZ). JAZ jest wskaźnikiem efektywności pompy ciepła, który pokazuje ilość energii cieplnej dostarczanej przez nią na jednostkę energii elektrycznej. Wyższy współczynnik JAZ oznacza wydajniejsze zastosowanie i niższe koszty eksploatacji.

Sytuacją wyjściową naszego obliczenia jest zapotrzebowanie na ogrzewanie przy systemie ogrzewania gazowego o mocy 25000 kWh/a i kosztach eksploatacji 3000 €/a. (Rok budowy domu 1985, cena gazu po zamrożeniu 0,12 €/kWh, cena prądu po zamrożeniu 0,40 €/kWh).Pompa ciepła z ... JAZ Zapotrzebowanie na energię Koszt eksploatacji
Standardowe grzejniki
przy temperaturze zasilania 65 °C
3,2 7575 kWh/a 3030 €/a
Powiększone grzejniki
przy temperaturze zasilania 50 °C
4,0 6250 kWh/a 2500 €/a
Grzejniki do pomp ciepła
przy temperaturze zasilania 35 °C
4,7 5260 kWh/a 2105 €/a


Ogólna charakterystyka instalacji z kotłem grzewczym

Wcześniej z termą gazową i standardowymi grzejnikami przy temperaturach systemu 75/55 °C.

Ogólna charakterystyka instalacji z pompą ciepła

Później z pompą ciepła powietrze/woda i grzejnikami do pomp ciepła PowerKon LT przy temperaturach systemu 45/40 °C lub niższych.


Przy przejściu na pompę ciepła zalecana jest wymiana istniejących grzejników na grzejniki do pomp ciepła PowerKon LT o szerokości 1000 mm i mocy 1740 W przy temperaturze systemu 45/40 °C. Każde inne rozwiązanie byłoby nieefektywne, prowadziłoby do niższego rocznego współczynnika efektywności energetycznej (JAZ) i w efekcie do wyższych kosztów eksploatacji. Najdroższą inwestycją byłoby ogrzewanie podłogowe, a wymiary standardowych grzejników byłyby zbyt duże. Ponadto koszt ich nabycia nie jest dużo korzystniejszy niż PowerKon LT. Z kolei strony PowerKon LT kwalifikuje się do dotacji.
Wniosek

PowerKon LT mogą łatwo zastąpić stare grzejniki i z reguły nie wymagają pracochłonnego kucia lub układania rur. Płaska konstrukcja o głębokości 141 mm wpasowuje się w pomieszczenie, a wlot powietrza jest dyskretnie umieszczony na spodzie.

Ponadto grzejniki do pomp ciepła umożliwiają chłodzenie. W połączeniu z grzejnikami PowerKon LT system pompy ciepła działa wydajniej o 35 – 25 % przy niższych temperaturach systemu w zakresie 35 – 45 °C w porównaniu do wyższych temperatur rzędu 55 °C. Dzięki temu koszty ogrzewania są mniejsze.


PowerKon LT

Wszystkie szczegóły (techniczne) dotyczące grzejników do pomp ciepła.

→ Bezpośrednio do strony szczegółów produktu
Grzejnik niskotemperaturowy PowerKon LT

Grzejnik niskotemperaturowy PowerKon LT

PowerKon LT szczególnie nadaje się do użycia w nowych budynkach, aby np. w pełni korzystać z funkcji chłodzenia pompy ciepła. Równie dobrze jednak sprawdza się też w starszych domach. Urządzenie PowerKon LT umożliwia bezproblemowe przejście od ogrzewania olejowego lub gazowego na pompę ciepła.

Ekobilans naszych produktów

Ekobilans naszych produktów

Jako kluczowa branża dla przełomu energetycznego i tym samym z ogromną odpowiedzialnością w kontekście przyszłych pokoleń, segment technicznego wyposażenia budynków ma duże znaczenie w zakresie trwałego rozwoju sektora budynków. Eksperci TGA planują stosowanie produktów, które chronią zasoby i redukują emisję CO2

Urządzenia grzewcze i klimatyzacyjne dla systemów z pompami ciepła

Urządzenia grzewcze i klimatyzacyjne dla systemów z pompami ciepła

Prezentujemy nasz szeroki wybór urządzeń przystosowanych do pracy z pompami ciepła – „Heat Pump ready“. Nasze produkty z tą etykietą to przyszłościowe rozwiązanie systemów grzewczych i wentylacyjnych.